Historie školství v Choryni

První zmínky o školství v Choryni pochází již z roku 1429 a bylo součástí církevní správy farnosti Kelč. Nejstarší zpráva o vyučování ve škole v Choryni pochází z roku 1771. V roce 1787 byla postavena nová jednotřídní školní budova. Tu tehdy navštěvovalo 30 dětí, jejichž počet vzrostl do roku 1832 na 80. Budova byla vlhká a málo prostorná a obec proto roku 1884 postavila novou obecní školu na místě bývalé panské palírny č. 52.  Roku 1891 se rozšířila na dvoutřídní,  když k ní přibyl objekt při klášteře postavený pro první třídu. Také tato budova trpěla vlhkostí a narůstajícímu počtu dětí nestačila. Roku 1927 postavila obec novou trojtřídní obecnou školu, která stojí doposud.  Současná budova prošla řadou generálních oprav a rekonstrukcí (např.  v roce 1973, v roce 1978 bylo zavedeno ústřední topení, v roce 2001 provedena nová elektroinstalace, vyměněna stará okna za nová plastová, atd.), aby co nejlépe sloužila k výchově a vzdělávání dětí a žáků.

Budova školy