Současnost

Základní škola a Mateřská škola Choryně se nachází v menší obci s cca 750 obyvateli. Samostatným právním subjektem je od roku 2002.  Škola je malotřídní – ve třech třídách ZŠ se vzdělávají žáci 1. -5. ročníku.  V objektu je rovněž mateřská škola, školní jídelna a od roku 2005 je součástí školy také školní družina.

Základní škola má kapacitu 50 žáků (v současnosti zapsáno do  ZŠ 42 žáků), mateřská škola má kapacitu 33 (je plně využitá). Školní družina má kapacitu 40 žáků (2 oddělení). ZŠ má k dispozici 3 učebny, MŠ 2 učebny, děti a žáci mají společně k dispozici jídelnu, tělocvičnu, víceúčelové hřiště a zahradu.

Základní školy poskytuje vzdělávání podle vzdělávacího program s názvem „ŠKOLA HROU – S PŘÍRODOU“, mateřská škola vzdělává děti podle ŠVP s názvem „SE SLUNÍČKEM DO PŘÍRODY“. Oba vzdělávací programy kladou důraz na ekologickou výchovu. Dále se ve vzdělávání zaměřujeme na informační a komunikační technologie a jazykovou gramotnost.

Děti a žáci mají možnost věnovat se i mimoškolním aktivitám:  florbalu, sportovním hrám, realizovat se v tanečním nebo hudebním kroužku a rovněž mohou navštěvovat hodinu náboženství, počítačový kroužek a starší žáci také anglickou konverzaci. V MŠ se dětem pravidelně věnuje logopedická asistentka.

Škola spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody a společně vybudovali na školní zahradě tzv. „Zahradu poznání“ s hmatovou stezkou, bylinkovou spirálou, jezírkem a učebnou v přírodě. V rámci výzvy Státního fondu životního prostředí ČR na rozvoj přírodních zahrad v průběhu roku 2019 došlo k úpravě zahrady a vybavení novými edukačními a herními prvky (Projekt „Výlet pana Otakárka“).  Velkých změn doznalo okolí školy v roce 2018 – škola má nové parkoviště a oplocení ze strany od hlavní silnice, nově vysazenou zeleň a mobiliář.  V roce 2019 se v úpravách pokračovalo – došlo k zateplení fasády a nátěru střechy. V roce 2020 jsme získali certifikát  "Přírodní zahrada" a v následujícím roce také označení "Živá zahrada".

Škola se zapojila do projektu Světová škola, do projektů na podporu ekologických aktivit a prevenci sociálně patologických jevů vyhlašovaných Zlínským krajem a jiných.

LETÁK 2023-24ok.pdf (1.04 MB)