ZŠ a MŠ Choryně
ZŠ a MŠ Choryně Škola hrou s přírodou

Současnost

Základní škola a Mateřská škola Choryně se nachází v malé obci s cca 740 obyvateli. Samostatným právním subjektem je od roku 2002.  Škola je malotřídní – ve dvou třídách ZŠ se vzdělávají žáci 1. -5. ročníku.  V objektu je rovněž mateřská škola, školní jídelna a od roku 2005 také školní družina.

Základní škola má kapacitu 32 žáků (v současnosti navštěvuje ZŠ 26 žáků), mateřská škola má kapacitu 33 (je plně využitá). Školní družina má kapacitu 25 žáků (nyní ji navštěvuje 24 žáků). ZŠ má k dispozici 3 učebny, MŠ 2 učebny, děti a žáci mají společně k dispozici jídelnu, tělocvičnu, víceúčelové hřiště a zahradu.

Základní školy poskytuje vzdělávání podle vzdělávacího program s názvem „ŠKOLA HROU – S PŘÍRODOU“, mateřská škola vzdělává děti podle ŠVP s názvem „SE SLUNÍČKEM DO PŘÍRODY“. Oba vzdělávací programy kladou důraz na ekologickou výchovu.

Děti a žáci mají možnost věnovat se i mimoškolním aktivitám:  hře na flétnu, florbalu, sportovním hrám, realizovat se v kroužku Šikulka nebo Choryňský novinář a rovněž mohou navštěvovat hodinu náboženství. Do MŠ pravidelně dochází logopedická asistentka.

Škola spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody a společně vybudovali na školní zahradě tzv. „Zahradu poznání“ s hmatovou stezkou, bylinkovou spirálou, jezírkem a učebnou v přírodě. Škola je také zapojena do výzvy Státního fondu životního prostředí ČR na rozvoj přírodních zahrad a v průběhu prázdnin 2019 došlo k úpravě zahrady a vybavení novými edukačními a herními prvky v souladu s podaným projektem „Výlet pana Otakárka“.  Velkých změn doznalo okolí školy už v roce 2018 – škola má nové parkoviště a oplocení ze strany od hlavní silnice, nově vysazenou zeleň a mobiliář.  V roce 2019 se v úpravách pokračovalo – došlo k zateplení fasády a nátěru střechy.