2019 - 2021 Světová škola

Realizováno ve školních letech 2019/2020, 2020/2021.

CO TO JE SVĚTOVÁ ŠKOLA?

Základní filozofie projektu podporuje vzdělávání a přípravu žáků na reálný život v globalizovaném světě a opírá se o jednoduchou metodologii tří kroků: uč se – zjišťuj – jednej. Oceněním Světová škola se v současné době pyšní asi 100 českých mateřských, základních a středních škol a téměř dvě stovky dalších škol z Evropy.

SVĚTOVÁ ŠKOLA JE MÍSTEM, KDE:

• globální témata tvoří přirozenou součást výuky a života školy;
  • se žáci pod vedením týmu učitelů zabývají aktivně světovým děním a sledují aktuální vývoj v rozvojovém světě;
  • žáci, učitelé i širší veřejnost získávají informace o globální problematice;
  • žáci identifikují místní problémy s globálním přesahem a usilují o jejich řešení;
  • je nejméně jedenkrát za rok ve spolupráci s místní partnerskou organizací uspořádána akce
  • je společný cíl přispět k řešení vybraného problému.

ŠKOLNÍ ROK 2019/2020:

Náš projekt „Pastelky pro chudé děti“ jsme zaměřili na téma CHUDOBA a NEROVNOST ŠKOLSTVÍ ve světě. Při veřejných školních akcích jsme prodávali fair trade kávu a drobné výrobky. Za výtěžek jsme podle vlastního návrhu nechali vyrobit originální pastelky s příběhem pro „chudé děti“. 100ks pastelek jsme odeslali přes Centrum NAROVINU chudým dětem do Afriky a další jsme věnovali dětem v okolí ze sociálně slabších rodin. Doufáme, že naše pastelky přinesou všem malým školákům radost i užitek. Jsme rádi, že náš projekt podpořilo hodně lidí v okolí hlavně na veřejné akci „Motýlí slavnosti“.

Ambasadory projektu jsme byli žáci 5. a 4. ročníku: Jasmína, Beáta, Jolana a Petr. V tomto roce jsme získali titul „SVĚTOVÁ ŠKOLA“.

ŠKOLNÍ ROK 2020/2021:

Na základě našich zkušeností s projekty Adopce na dálku a Statek u Lízy a jejích kamarádů, dále po sledování filmů JSnŠ a Člověk v tísni, jsme debatovali o tématu, zjišťovali nové informací ze světa a srovnávali je s našimi životními podmínkami. Hlouběji jsme se tak seznámili se zvoleným tématem CHUDOBA A NEROVNOST. Svá zjištění a plán vlastního projektu „Veselá koza“ jsme zaznamenali do myšlenkové mapy a prezentovali učitelům a mladším spolužákům. V průběhu roku jsme se v rámci školní družiny a chovatelského kroužku starali o zachráněnou kozu Lízu a její další kamarády (zakrslou kozu, kočky, želvu, morčata a králíky) na školním statečku. Uvědomili jsme si, že není zcela jednoduché - ale potřebné zajistit zvířatům každodenní stravu a péči. Od počátku nás zaujal „Skutečný dárek – Veselá koza“ (od Člověk v tísni). Proto při dvou veřejných akcích školy jsme prodávali vlastní výrobky: 1) perníčky zvířátek ze statku - připravené z vlastních vykrajovátek (dle našich návrhů - 3D tisk), 2) pizzy v originálních krabičkách vlastní výroby. Utržili jsme 1800,-Kč na zakoupení 2ks „Veselých koz“ pro rodinu z chudých oblastí světa. S vybraným globálním problémem jsme při akcích seznamovali účastníky ústně a prostřednictvím flipchartové nástěnky „Světová škola“. Většinu lidí problém zaujal, nadchl je i náš postoj a jednání. Hodně lidí se finančním příspěvkem připojilo k našemu žákovskému projektu „Veselá koza“ a rozhodlo se problém chudoby společně s námi řešit.

potvrzeni-2022-chranime-morske-zelvy-z-s-mmo4jn0ctd.pdf

Datum vložení: 23. 3. 2021 16:29